Walka z próchnicą krok po kroku

Zdrowe zęby to jedna z podstawowych rzeczy, o które każdy człowiek powinien zadbać. Nie tylko ze względu na własne zdrowie i uniknięcie długotrwałego bólu, który w przypadku zębów jest szczególnie dotkliwy, ale także dla lepszej prezencji i samopoczucia. Piękny uśmiech to wizytówka człowieka, dlatego warto dbać o zdrowie i higienę zębów oraz jamy ustnej.

Skąd i jak się bierze próchnica?

Najczęstszym problemem w przypadku zdrowia zębów jest próchnica. Wszyscy ją znamy, szczególnie jako dzieci, które mają skłonności do posiadania tak zwanego „słodkiego zęba” – umiłowania słodyczy i słodkich przekąsek.
Próchnica to bakteryjna choroba zębów, która obejmuje twarde tkanki zęba i objawia się poprzez ich uszkodzenie. Jest to choroba zakaźna, a przy niewłaściwym leczeniu lub jego braku rozprzestrzeniająca się bardzo szybko.

Jak radzić sobie problemem?

Leczenie próchnicy wymaga czasu, ponieważ proces może trwać nawet tygodnie. Obecnie istnieje wiele sposobów leczenia przypadłości, które różnią się zastosowanymi metodami o zróżnicowanym stopniu inwazyjności. Szczegółowy plan leczenie ustala po zapoznaniu się ze stanem zębów dentysta. Proces leczniczy polega na usunięciu tkanki twardej, objętej zmianami próchnicowymi i umieszczeniu w zamian nich materiału odbudowującego ząb. Kolor miazgi można dostosować do odcienia szkliwa lub wybrać stalowe plomby (ich minusem jest, że z czasem zmieniają kolor na czarny). Dodatkowo, w przypadku dużych ubytków stosuje się preparaty ochronne i dezynfekujące miazgę.
Warto korzystać z usług sprawdzonych gabinetów stomatologicznych, cieszących się pozytywnymi opiniami klientów. Ważne, by jakość szła w parze z cenami. Przykładowo opolska klinika drbaron.pl oferuje dobrą jakość usług w przystępnych cenach, gdyż ceni sobie komfort i zadowolenie klientów. Ich metody są w dodatku małoinwazyjne, jeżeli chodzi o leczenie próchnicy.

W przypadku zębów warto stawiać nie tylko na leczenie, ale przede wszystkim na profilaktykę. Zapobiegając uszkodzeniom i chorobom zębów robimy coś lepszego, niż umawiając się na zabiegi lecznicze po fakcie. Profilaktyka to działanie rozciągnięte w czasie i niosące długotrwale skutki. Szczególnie warto pamiętać o kontrolach i profilaktyce wśród dzieci i młodzieży, gdyż często młodzi pacjenci ignorują kwestię zębów.