Jawaharlal_Nehru_Trust_PortChociaż największą popularnością cieszy się głównie transport drogowy, lotniczy i kolejowy, to nie można zapominać o transporcie morskim, nazywanym również żeglugą wodną. Ta forma przewozu pozwala przede wszystkim na dostarczanie towarów, zwłaszcza tych o zwiększonych gabarytach, na duże odległości.

Transport morski jest dość specyficznym sposobem przewożenia ładunków, który często wiąże się z koniecznością planowania każdej trasy kontenerowca z dość dużym wyprzedzeniem. Żegluga wodna jest jednak bez wątpienia jedną z najstarszych form transportu, z której ludzkość korzysta już od czasów starożytności.

Przewozy pasażerskie i nie tylko

Przewozy pasażerskie stanowią dość niewielki ułamek ogólnego transportu ludzi, głównie ze względu na stosunkowo długi czas podróży. O wiele bardziej popularne jest natomiast przewożenie drogą wodną różnego rodzaju towarów. Do tego celu używane są najczęściej wyspecjalizowane statki, takie jak kontenerowce, masowce, drobnicowce, tankowce czy chemikaliowce.

Ze względu na region pływania, żeglugę wodną możemy podzielić na żeglugę krajową, przybrzeżną oraz międzynarodową. W Europie najważniejszą rolę w łańcuchu transportowym odgrywa przede wszystkim żegluga śródlądowa (odbywająca się w części lub całości po żeglownych śródlądowych drogach wodnych).

Zalety transportu morskiego

Transport morski daje możliwość masowego przewozu ładunków na średnie oraz duże odległości. Ta forma przewożenia towarów ma to do siebie, że przy jej pomocy jednorazowo można przetransportować dużą ilość towarów, gdyż statki są na ogół bardziej ładowne od samolotów czy samochodów ciężarowych.

Warto podkreślić, że transport morski wciąż stanowi jeden z najtańszych sposobów przewozu towarów na długie dystanse (na przykład do Chin), zwłaszcza w porównaniu do transportu kolejowego czy lotniczego.

Wady przewozu towarów drogą morską

Jedną z najważniejszych wad transportu morskiego jest niewątpliwie czas przewozu ładunków, który może sięgać od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Co więcej, należy też zaznaczyć, że ta forma przewozu towarów jest jedną z mniej przyjaznych środowisku, gdyż wiąże się z nią między innymi ryzyko wycieków paliwa prowadzących do poważnych zanieczyszczeń wód. Transport morski jest ponadto uzależniony od wyznaczonych szlaków morskich oraz od dostępności portów wodnych.

Podsumowując, można stwierdzić, że transport morski idealnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy chcemy ograniczyć koszty przewozu, a także kiedy nie zależy nam na szybkim dostarczeniu towarów.