travel-462125_640Głównym celem pracy zawodowego kierowcy jest bezpieczne przewożenie materiałów lub ludzi. Taka osoba musi znać nie tylko przepisy drogowe, ale także zdawać sobie sprawę z budowy oraz stanu technicznego pojazdu, którym kieruje. Miejsce, w którym kierowca spędza najwięcej czasu jest kabina pojazdu, a na komfort pracy ma wpływ wiele rozmaitych czynników, takich jak chociażby oświetlenie, temperatura czy poziom hałasu.

Podstawowym narzędziem pracy kierowcy jest oczywiście kierowany przez niego pojazd, którego typ w dużej mierze decyduje o charakterze zatrudnienia. Inaczej wygląda praca polegająca na prowadzeniu samochodu osobowego, a inaczej zawodowego kierowcy naczepy czy ciężarówki.

Zagrożenia i ryzyko dla kierowców

Praca w branży transportu drogowego wymaga bez wątpienia wysokich kompetencji oraz odpowiednich umiejętności. Kierowcy zawodowi pokonujący długie dystanse muszą bardzo często nie tylko kierować, ale także uczestniczyć w załadunku i rozładunku towarów, rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów technicznych czy sprawnie posługiwać się językiem obcym.

Do głównych zagrożeń oraz sytuacji ryzykownych w zawodzie kierowców zalicza się przede wszystkim zmęczenie, ale pod uwagę należy wziąć także narażenie na wibracje oraz długie siedzenie, wdychanie oparów i spalin czy ryzyko wypadków (także w czasie rozładunku
i załadunku towarów).

Wyposażenie miejsca pracy kierowcy

Ponieważ podstawowym miejscem pracy kierowcy jest kabina pojazdu, szczególnie ważne jest jej wyposażenie. Istotną rolę odgrywa właściwe ustawienie fotela. W przypadku kierowców odbywających trasy na długich dystansach pomocne może okazać się podgrzewane siedzisko czy podparcie pod odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Na podwyższony komfort pracy może mieć także wpływ zautomatyzowana skrzynia biegów.

W wielu kabinach samochodowych dostępne są wielofunkcyjne kierownice z optymalnie rozmieszczonymi przyciskami, które pozwalają nie tylko na obsługę skrzyni biegów, ale także na regulowanie ustawień radia czy nawigacji. Takie rozwiązania także mają duży wpływ na komfort pracy kierowcy zawodowego.

Co na ten temat mówią przepisy?

Przepisy związane z warunkami pracy kierowców regulują głównie zasady dotyczące czasu pracy oraz odbywania przerw. Warto jednak podkreślić, że niektóre europejskie kraje w trosce o bezpieczeństwo kierowców oraz innych podróżujących wprowadziły zakaz odbywania weekendowego wypoczynku w kabinach pojazdów samochodowych (tak jest między innymi we Francji oraz Belgii). Kierowca może odpocząć w hotelu lub motelu, a ciężarówka musi zostać pozostawiona na strzeżonym parkingu.

Zapraszamy na: zoofast.fr