Jeśli mamy podejrzenia, że nasze dziecko nadużywa narkotyków możemy a nawet musimy to sprawdzić. Jak to zrobić i jak pomóc kiedy okaże się, że mieliśmy rację? Warto wiedzieć, że każdy problem da się rozwiązać, choć niewątpliwie będzie on dla nas trudny.

Jeśli twoje dziecko nadużywa narkotyków z pewnością tego nie przeoczysz

Nie da się nie zauważyć tego, że nasze dziecko nadużywa narkotyków. Problem leży czasami po stronie rodziców, którzy nie dopuszczają do siebie faktów. Zażywanie narkotyków powoduje zmiany osobowości i objawia się tym, ze młody człowiek nagle przestaje rozwijać swoje zainteresowania, czy nagle zmienia znajomości. Najważniejsza jest obserwacja młodego człowieka. Żeby poznać to czy młody człowiek nadużywa narkotyków warto obserwować oczy, usta, skórę, nos. Nasze podejrzenia powinny się rozwiać, gdy w jego pokoju znajdziemy strzykawki czy lufki. Jednak trzeba pamiętać, że dzieci z pewnością ukryją lufki czy strzykawki jeśli się narkotyzują.

Co robić?

Jeśli będziemy wiedzieli na pewno, że nasze dziecko nadużywa narkotyków warto z nim o tym porozmawiać. Co jest ważne? Szczerość w kontaktach, nie omijanie tematów „zakazanych”, aktywne słuchanie dziecka, nie ocenianie, traktowanie dziecka poważnie, przyznawanie się do własnych błędów. By odbudować kontakt z dzieckiem musimy na to poświęcić sporo czasu. A co jeśli nasze dziecko jest uzależnione od narkotyków? Warto poszukać ośrodka w którym odbędzie terapię. Są ośrodki zamknięte i otwarte. Pomoc znajdziemy w każdym większym mieście w Polsce takim jak Lublin czy Warszawa. Terapię można podjąć np. tutaj: http://www.pcts.com.pl/.