Czy ktoś dzisiaj potrafi wyobrazić sobie życie bez oświetlenia elektrycznego? Oj, chyba nie… Czytać czy pisać, a chociażby siedzieć i rozmawiać przy świecy albo lampie naftowej? Niemożliwe! Takie źródła dają słabe światło, powodujące zmęczenie oczu, kopcą, mogą być źródłem pożaru… Brak dostatecznego oświetlenia był jednym z czynników wpływających na jakość naszego życia – wymuszał wczesne (lub dość wczesne) kładzenie się spać i wczesne wstawanie, zgodne z nastawaniem dnia i nocy… A przecież kiedyś ludzie tak właśnie żyli; jeszcze bezpośrednio po wojnie nie wszędzie na wsi była doprowadzona elektryczność. Prąd elektryczny był znany już na początku XIX wieku – to znaczy około roku 1800 Aleksandro Volta odkrył ogniwo galwaniczne, ale badania prądu i możliwości jego zastosowania trwały wiele lat.

Po prostu – wiedziano, że takie coś istnieje, ale dopiero zastanawiano się, co z tym zrobić. Jednym z zastosowań elektryczności okazało się oświetlenie mieszkań i ulic. Miało to ogromny wpływ na jakość życia: umożliwiało dłuższe czuwanie po zmroku, wydłużało czas pracy, zmniejszało zagrożenie pożarem, a światło elektryczne – silniejsze i bardziej równomierne od światła świec czy lamp naftowych – było mniej męczące dla oczu. Konstruktorem pierwszej w pełni wartościowej, długo świecącej żarówki był Thomas Alva Edison. Rzecz jasna, skonstruowana przez niego żarówka różniła się kształtem i wydajnością od tych znanych nam obecnie, ale i tak postęp był ogromny. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rodzajów żarówek.

Różnią się one nie tylko wielkością bańki, mocą czy wielkością gwintu, ale także jakością emitowanego światła uzyskaną dzięki różnego rodzaju gazu wypełniającego bańkę i rodzaju żarnika. Różne rodzaje żarówek są zalecane do użytkowania w różnych miejscach. Pojawiają się także tak zwane dekoracyjne żarówki Edisona, produkowane na wzór tych XIX – wiecznych. Dzięki zastosowaniu żarnika węglowego dają łagodne, ciepłe światło. Chyba właśnie dlatego najbardziej pasują do lamp ustawianych w miejscu do czytania, gdyż tworzą miłą atmosferę.