Osoby, które realizują marzenie o posiadaniu własnego domu musza pamiętać o tym, że zanim na budowie znajdą się profesjonalne ekipy budowlane, wcześniej musi pojawić się na niej geodeta. Będzie on potrzebny na co najmniej kilku etapach budowy domu. Warto więc spędzić trochę czasu nad wyborem odpowiedniego specjalisty – błędy popełnione przez kiepskiego fachowca mogą być bowiem dosyć ciężkie w skutkach.

Geodeta jest potrzebny przy budowie domu dużo wcześniej niż architekt. Zanim bowiem przekażesz architektowi pracę nad projektem domu bądź nad jego adaptacją, geodeta powinien wykonać do celów projektowych odpowiednio skonstruowaną mapę. Zadaniem fachowca jest zaznaczenie na mapie granic działki, otoczenia tej działki i innych niezbędnych do dalszych prac informacji. Jeżeli planujesz budować dom w sąsiedztwie innych zabudowań, na mapie sporządzonej przez geodetę powinna znaleźć się dokładna informacja dotycząca przeznaczenia poszczególnych budynków oraz dokładnego jej położenia. Dzięki sporządzanej przez geodecie mapie architekt ma informację na temat działki i sąsiedztwa oraz niezbędną wiedzę do tego, by zaprojektować dom, który będzie zbudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Mapę wykonaną przez geodetę następnie musi przyjąć wydział geodezyjny urzędu miasta bądź gminy. Następnie mapa otrzymuje klauzulę, która informuje o tym, że może ona bez problemu służyć do celów projektowych. Mapa zaakceptowana przez urzędników oraz decyzja zawierająca warunki zabudowy może być przekazana architektowi, który na jej podstawie wykona projekt.

Architekt podczas pracy powinien uwzględniać wszystkie informacje zawarte na mapie stworzonej przez geodetę. Tylko wtedy przyszły właściciel domu może mieć pewność, że wszystko zostanie zaprojektowane i wykonane zgodnie z przepisami. Jeżeli planujesz budowę domu i szukasz sprawdzonego geodety, nie wybieraj na oślep, tylko postaw na biuro, z którego usług skorzystały setki zadowolonych klientów. Budowa domu to inwestycja na długie lata, dlatego na każdym jej etapie warto zadbać o jak najwyższa jakość usług i wykonania. Sprawdzonych i rzetelnych geodetów znajdziesz na stronie geodetapomiary.pl . Powierzając stworzenie mapy gruntów profesjonaliście możesz mieć pewność, że wszystkie prace przed budową domu przebiegać będą bezproblemowo, szybko i sprawnie,