Większość osób pragnie pozbyć się kaszaka z pobudek estetycznych. Ta torbiel łojowa należąca do łagodnych zmian nowotworowych skóry jest z reguły dosyć szpecąca. Sam zabieg nie należy do szczególnie niebezpiecznych, jednak jest pewną ingerencją medyczną, więc możliwe są powikłania takie, jak krwawienia lub zakażenia powstałej rany. Istnieje również ryzyko nawrotu zmiany.

Czym jest kaszak?

Kaszaki pojawiają się w wyniku zatkania ujść gruczołów łojowych skóry. Powstaje wówczas torbiel, której torebka wypełnia się masami łojowymi oraz rogowymi. Najczęściej występuje w owłosionych miejscach skóry głowy, karku, twarzy, klatki piersiowej, warg sromowych i moszny. Kaszaki mają od kilku milimetrów do kilku nawet centymetrów wielkości. Są okrągłe, a ich powierzchnia jest gładka. Natomiast w środku zmiany widoczny jest niewielki, ciemny punkcik. To mieszek włosowy, który jest sprawcą zamieszania. Kaszaki same w sobie nie powodują żadnych dolegliwości bólowych. Jednak wywołują stany zapalne, które mogą być bardzo bolesne.

Dlaczego warto usunąć kaszaka?

Kaszaka warto usunąć z kilku powodów. Po pierwsze, ze wspomnianych już względów estetycznych. Kaszaki wywołują dyskomfort związany z nieestetycznym wyglądem i często są źródłem wielu kompleksów i braku samoakceptacji, szczególnie u ludzi młodych, dla których wygląd jest niezwykle ważny. Kolejny powód usunięcia kaszaka to możliwość wyeliminowania ryzyka powstawania stanów zapalnych, które są bardzo uciążliwe.

Podstawowe wskazania do usunięcia kaszaka

Wskazań do usunięcia kaszaka może być wiele. Na pewno należy do nich lokalizacja kaszaka w bardzo widocznym miejscu na ciele, czyli kaszak, jako defekt kosmetyczny. Bardzo często usuwane są także kaszaki dużych rozmiarów. Wskazaniem do zabiegu jest również szybkie tempo powiększania się zmiany oraz zakażenia w obrębie kaszaka. Nie bez znaczenia jest również dyskomfort psychiczny odczuwany przez chorego. On także bywa wskazaniem do usunięcia zmiany. Nie usuwa się natomiast kaszaków u osób z ciężkimi zaburzeniami krzepnięcia oraz złym stanem ogólnym. Zabieg usunięcia kaszaka wykonamy w większości gabinetów chirurgicznych. Warto wybrać sprawdzone i zaufane miejsce np. www.usg-kielce.pl.