Meble to nie tylko element wystroju wnętrz. To często przedmioty przedstawiające dużą wartość i darzone sporym sentymentem. Dlatego wielu użytkowników decyduje się na ich renowację, starając się przywrócić im dawny blask. Mimo złożoności tego procesu renowacja mebli w Krakowie i okolicach jest często poszukiwaną przez klientów usługą. 

Czy renowacja mebli jest opłacalna? 

Podstawowym problemem, z jakim będzie miał do czynienia użytkownik, jest oszacowanie wartości przedmiotu. Od tego często zależy czy odnawianie mebli w Krakowie jest ekonomicznie uzasadnione. W przypadku przedmiotów o niskiej wartości materialnej, bardzo zniszczonych i nie posiadających historycznego ani emocjonalnego zaplecza renowacja mebli w Krakowie nie zawsze ma sens. Jeśli właściciel jest jednak pewien swojej gotowości do poniesienia niezbędnych wydatków, można przystąpić do wyceny i planowania prac.

Na ich koszt składać się będą prace przygotowawcze (usunięcie zużytych powłok i elementów), prace renowacyjne, materiały podstawowe (np. tkanina lub skóra na tapicerkę) i pomocnicze (kleje i farby) akcesoria dodatkowe (gałki, okucia, prowadnice) oraz, jeśli konieczny będzie taki zakup, również specjalistyczne narzędzia. Oczywiście skoro Kraków to renowacja mebli może być wykonana przez renowatorów – pasjonatów, których w tym mieście nie brakuje. Ale wziąć należy pod uwagę, że usługi wyspecjalizowanych fachowców realizujących odnawianie mebli w Krakowie nie należą do najtańszych. Jeśli mebel ozdobiony został np. ornamentami lub jest produktem wielomateriałowym wymagającym wykonania specjalistycznych łączeń, cena robocizny z pewnością wzrośnie. Mimo to, jak wspomniano na początku, jeśli wartość wyjściowa mebla jest znacząca, renowacja zawsze jest dobrym pomysłem. 

Techniki renowacji mebli

W zależności od sposobu wytworzenia mebla i materiałów, z jakich został wykonany, renowacja mebli w Krakowie może korzystać z różnorodnych technik. Oczywiście rozpocząć należy od przygotowania: usunięcia warstw wierzchnich, poprzez np. szlifowanie. Następnie konieczne jest załatanie rys i pęknięć, i ponowne wyrównanie powierzchni za pomocą szlifierki. Jeśli mebel ma być malowany, w zasadzie nie ma problemu, aby pomalować go samodzielnie, oklejanie mebli w Krakowie lepiej jednak powierzyć fachowcowi. Niestaranne, nietrwałe zamocowanie okleiny może popsuć cały efekt renowacyjny. Na wykończonym farbą lub okleiną mebel montuje się okucia, lub inne ozdoby, albo mocuje wcześniej zdjęte tapicerki. Jeśli renowacja mebli w Krakowie dotyczy mebli typu sofy, fotele czy kanapy, konieczne jest jeszcze sprawdzenie i ewentualne uzupełnienie wypełnień oraz renowacja stelaży. Bez tego nawet najpiękniejszy mebel może być niewygodny, albo będzie irytował użytkowników skrzypieniem i trzeszczeniem. 

Decydując się na usługi firmy, której obszarem działania jest renowacja mebli w Krakowie i okolicach klienci otrzymują gwarancję zyskania niepowtarzalnego elementu zdobiącego ich wnętrza. W dobie masowej produkcji lekko jedynie zmodyfikowanych wzorów, to nie tylko świadectwo dobrego gustu, ale również świadomości ekonomicznej i ekologicznej właściciela.